RCL1225165KFKEG
Mfr.Part #
RCL1225165KFKEG
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Description
RES SMD 165K OHM 2W 2512 WIDE
Case Code (Imperial) :
Length :
3.2004mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
200V
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
2W
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Power Rating :
2W
Size / Dimension :
0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
889μm
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Feature :
Automotive AEC-Q200
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
165kOhms
Width :
6.2992mm
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
RCL1225165KFKEG
Vishay / Dale RCL1225165KFKEG
RCL Series, Thick Film, 165kOhms, 2W, ±1%, -55°C~155°C