RCL122513K3FKEG
Mfr.Part #
RCL122513K3FKEG
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Description
RES SMD 13.3K OHM 2W 2512 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Package / Case :
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Construction :
Chip
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
200V
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
13.3kOhm
Power Rating :
2W
Composition :
Thick Film
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Max Power Dissipation :
2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Published :
Height :
889μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RCL122513K3FKEG
Vishay / Dale RCL122513K3FKEG
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCL Series, Thick Film, 13.3kOhm, ±1%, -55°C~155°C