RCL1225120RJNEG
Mfr.Part #
RCL1225120RJNEG
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Description
RES SMD 120 OHM 2W 2512 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Construction :
Chip
Voltage - Rated :
200V
Termination :
SMD/SMT
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Tolerance :
±5%
Power Rating :
2W
Max Power Dissipation :
2W
Size / Dimension :
0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Height :
812.8μm
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Resistance :
120Ohm
Datasheets
RCL1225120RJNEG
Vishay / Dale RCL1225120RJNEG
FIXED RESISTOR RCL Series, Thick Film, 120Ohm, ±5%, -55°C~155°C