RCL122510R5FKEG
Mfr.Part #
RCL122510R5FKEG
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Description
RES SMD 10.5 OHM 2W 2512 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Max Power Dissipation :
2W
Case Code (Imperial) :
Published :
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Thick Film
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Power Rating :
2W
Tolerance :
±1%
Construction :
Chip
Package / Case :
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Feature :
Automotive AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
ECCN Code :
EAR99
Height :
889μm
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
200V
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
10.5Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
RCL122510R5FKEG
Vishay / Dale RCL122510R5FKEG
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCL Series, Thick Film, 10.5Ohm, ±1%, -55°C~155°C