RCL122510K7FKEG
Mfr.Part #
RCL122510K7FKEG
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Description
RES SMD 10.7K OHM 2W 2512 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
889μm
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
200V
Construction :
Chip
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Size / Dimension :
0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Max Power Dissipation :
2W
Resistance :
10.7kOhm
Package / Case :
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Power Rating :
2W
Datasheets
RCL122510K7FKEG
Vishay / Dale RCL122510K7FKEG
FIXED RESISTOR RCL Series, Thick Film, 10.7kOhm, ±1%, -55°C~155°C