RCL121893K1FKEK
Mfr.Part #
RCL121893K1FKEK
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Description
RES SMD 93.1K OHM 1W 1812 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Size / Dimension :
0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
550μm
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Thick Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Power Rating :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Resistance :
93.1kOhm
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated :
200V
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Datasheets
RCL121893K1FKEK
Vishay / Dale RCL121893K1FKEK
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCL Series, Thick Film, 93.1kOhm, ±1%, -55°C~155°C