RCL12188R20FKEK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCL12188R20FKEK
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Datasheet
Download
Description
RES SMD 8.2 OHM 1W 1812 WIDE
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Series :
RCL
Resistance :
8.2Ohm
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Max Power Dissipation :
1W
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Terminations :
2
Composition :
Thick Film
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
200V
ECCN Code :
EAR99
Height :
609.6μm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power Rating :
1W
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RCL12188R20FKEK
Vishay / Dale RCL12188R20FKEK
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCL Series, Thick Film, 8.2Ohm, ±1%, -55°C~155°C