RCL121882K0JNEK
Mfr.Part #
RCL121882K0JNEK
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Description
RES SMD 82K OHM 1W 1812 WIDE
Automotive AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thick Film
Construction :
RECTANGULAR
Height :
550μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
1W
Case Code (Imperial) :
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistance :
82kOhm
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Voltage - Rated :
200V
Weight :
29.511854mg
Tolerance :
±5%
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm
Datasheets
RCL121882K0JNEK
Vishay / Dale RCL121882K0JNEK
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCL Series, Thick Film, 82kOhm, ±5%, -55°C~155°C