RCL1218715KFKEK
Mfr.Part #
RCL1218715KFKEK
Description
RES SMD 715K OHM 1W 1812 WIDE
Series :
MN
Cable Length :
4 m
Product Type :
Sensor Cables / Actuator Cables
Voltage Rating :
600 VAC/DC
Composition :
Thick Film
Jacket Color :
Yellow
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.60mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tradename :
miniBOSS
Current Rating :
10 A
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package :
Brand :
Amphenol SINE Systems
Gender :
Male / Female
Resistance :
715 kOhms
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
IP Rating :
IP67
Failure Rate :
Subcategory :
Cable Assemblies
Wire Gauge - AWG :
16 AWG
Product Category :
Power (Watts) :
1W
Size / Dimension :
0.126 L x 0.181 W (3.20mm x 4.60mm)
Features :
Automotive AEC-Q200
Tolerance :
±1%
RoHS :
Details
Amphenol
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Jacket Material :
Polyvinyl Chloride (PVC)
Datasheets
RCL1218715KFKEK
Vishay / Dale RCL1218715KFKEK
MN Series, Thick Film, 715 kOhms, 1W, ±1%, -55°C ~ 155°C