RCL12186K80FKEK
Mfr.Part #
RCL12186K80FKEK
Description
RES SMD 6.8K OHM 1W 1812 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Rated Power Dissipation (P) :
1W
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
REACH SVHC :
Unknown
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
6.8kOhm
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Height :
550μm
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
200V
Weight :
29.511854mg
Power Rating :
1W
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Termination :
SMD/SMT
Automotive AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
200V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RCL12186K80FKEK
Vishay / Dale RCL12186K80FKEK
FIXED RESISTOR RCL Series, Thick Film, 6.8kOhm, ±1%, -55°C~155°C