RCL12186K19FKEK
Mfr.Part #
RCL12186K19FKEK
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Description
RES SMD 6.19K OHM 1W 1812 WIDE
Power Rating :
1W
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Pbfree Code :
yes
Series :
RCL
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Weight :
29.511854mg
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
550μm
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
6.19kOhm
Size / Dimension :
0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
RCL12186K19FKEK
Vishay / Dale RCL12186K19FKEK
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCL Series, Thick Film, 6.19kOhm, ±1%, -55°C~155°C