RCL121862K0JNEK
Mfr.Part #
RCL121862K0JNEK
Description
RES SMD 62K OHM 1W 1812 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
155°C
Height :
550μm
Width :
4.6mm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Composition :
Thick Film
Power (Watts) :
1W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm
Length :
3.2mm
Voltage - Rated :
200V
Power Rating :
1W
Supplier Device Package :
Resistance :
62kOhms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
RCL121862K0JNEK
Vishay / Dale RCL121862K0JNEK
RCL Series, Thick Film, 62kOhms, 1W, ±5%, -55°C~155°C