RCL12185R60FKEK
Mfr.Part #
RCL12185R60FKEK
Description
RES SMD 5.6 OHM 1W 1812 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Size / Dimension :
0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Surface Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Power Rating :
1W
Construction :
RECTANGULAR
Height :
609.6μm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Case Code (Metric) :
Resistance :
5.6Ohm
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
200V
RCL
Max Power Dissipation :
1W
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RCL12185R60FKEK
Vishay / Dale RCL12185R60FKEK
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCL Series, Thick Film, 5.6Ohm, ±1%, -55°C~155°C