RCL121851R0FKEK
Mfr.Part #
RCL121851R0FKEK
Description
RES SMD 51 OHM 1W 1812 WIDE
Size / Dimension :
0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm
Voltage - Rated :
200V
Resistance :
51Ohm
Termination :
SMD/SMT
Height :
550μm
Tolerance :
±1%
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
RCL
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Datasheets
RCL121851R0FKEK
Vishay / Dale RCL121851R0FKEK
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCL Series, Thick Film, 51Ohm, ±1%, -55°C~155°C