RCL12184K30JNEK
Mfr.Part #
RCL12184K30JNEK
Description
RES SMD 4.3K OHM 1W 1812 WIDE
Size / Dimension :
0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Voltage - Rated :
200V
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
4.3kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Power Rating :
1W
Height :
550μm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±5%
Datasheets
RCL12184K30JNEK
Vishay / Dale RCL12184K30JNEK
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCL Series, Thick Film, 4.3kOhm, ±5%, -55°C~155°C