RCL12183K30JNEK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCL12183K30JNEK
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Datasheet
Download
Description
RES SMD 3.3K OHM 1W 1812 WIDE
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm
Resistance :
3.3kOhm
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Voltage - Rated :
200V
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Series :
RCL
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Height :
550μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
1W
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Thick Film
Surface Mount :
yes
Datasheets
RCL12183K30JNEK
Vishay / Dale RCL12183K30JNEK
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCL Series, Thick Film, 3.3kOhm, ±5%, -55°C~155°C