RCL12182K70JNEK
Mfr.Part #
RCL12182K70JNEK
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Description
RES SMD 2.7K OHM 1W 1812 WIDE
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Voltage - Rated :
200V
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Length :
3.2mm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±5%
Power Rating :
1W
Width :
4.6mm
Resistance :
2.7kOhms
Supplier Device Package :
2
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
550μm
Datasheets
RCL12182K70JNEK
Vishay / Dale RCL12182K70JNEK
RCL Series, Thick Film, 2.7kOhms, 1W, ±5%, -55°C~155°C