RCL12182K05FKEK
Mfr.Part #
RCL12182K05FKEK
Description
RES SMD 2.05K OHM 1W 1812 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
2.05kOhm
Voltage - Rated :
200V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Series :
RCL
Weight :
29.511854mg
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Reach Compliance Code :
Unknown
Thick Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm
Power Rating :
1W
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C