RCL12181R60FKEK
Mfr.Part #
RCL12181R60FKEK
Description
RES SMD 1.6 OHM 1W 1812 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Reach Compliance Code :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
1W
Feature :
Automotive AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
1.6Ohm
Height :
550μm
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
200V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Datasheets
RCL12181R60FKEK
Vishay / Dale RCL12181R60FKEK
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCL Series, Thick Film, 1.6Ohm, ±1%, -55°C~155°C