RCL12181R40FKEK
Mfr.Part #
RCL12181R40FKEK
Description
RES SMD 1.4 OHM 1W 1812 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
550μm
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±1%
Resistance :
1.4Ohm
Size / Dimension :
0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
1W