RCL12181R18FKEK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCL12181R18FKEK
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.18 OHM 1W 1812 WIDE
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Series :
RCL
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
550μm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Power Rating :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistance :
1.18Ohm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Automotive AEC-Q200
Datasheets
RCL12181R18FKEK
Vishay / Dale RCL12181R18FKEK
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCL Series, Thick Film, 1.18Ohm, ±1%, -55°C~155°C