RCL12181K96FKEK
Mfr.Part #
RCL12181K96FKEK
Description
RES SMD 1.96K OHM 1W 1812 WIDE
Resistance :
1.96kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±1%
AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Width :
4.5974mm
Voltage - Rated :
200V
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Power (Watts) :
1W
RCL
Length :
3.2004mm
Height :
609.6μm
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
12 Weeks
Supplier Device Package :
Power Rating :
1W
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Datasheets
RCL12181K96FKEK
Vishay / Dale RCL12181K96FKEK
RCL Series, Thick Film, 1.96kOhms, 1W, ±1%, -55°C~155°C