RCL12181K00FKEK
Mfr.Part #
RCL12181K00FKEK
Description
RES SMD 1K OHM 1W 1812 WIDE
Stock
3
In Stock :
3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Chip
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Automotive AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
1kOhm
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
1W
Voltage - Rated DC :
200V
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
609.6μm
AEC-Q200
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
4532
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
200V
Power Rating :
1W
Case Code (Imperial) :
1218
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Composition :
Thick Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ROHS3 Compliant
Datasheets
RCL12181K00FKEK
Vishay / Dale RCL12181K00FKEK
FIXED RESISTOR RCL Series, Thick Film, 1kOhm, ±1%, -55°C~155°C