RCL1218143KFKEK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCL1218143KFKEK
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Datasheet
Download
Description
RES SMD 143K OHM 1W 1812 WIDE
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Power Rating :
1W
Composition :
Thick Film
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Feature :
Automotive AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
4.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm
Case Code (Imperial) :
Series :
RCL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
143kOhms
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
1W
Length :
3.2mm
Voltage - Rated :
200V
Height :
550μm
Weight :
29.511854mg
Datasheets
RCL1218143KFKEK
Vishay / Dale RCL1218143KFKEK
RCL Series, Thick Film, 143kOhms, 1W, ±1%, -55°C~155°C