RCL06127R87FKEA
Mfr.Part #
RCL06127R87FKEA
Description
RES SMD 7.87 OHM 3/4W 1206 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 75
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR
Series :
RCL
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
75V
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
7.87Ohm
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RCL06127R87FKEA
Vishay / Dale RCL06127R87FKEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCL Series, Thick Film, 7.87Ohm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C