RCL061275K0FKEA
Mfr.Part #
RCL061275K0FKEA
Description
RES SMD 75K OHM 3/4W 1206 WIDE
Size / Dimension :
0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
75V
Automotive AEC-Q200
Length :
1.6002mm
Max Power Dissipation :
500mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Operating Temperature :
155°C
Ratings :
AEC-Q200
Width :
3.2004mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Resistance :
75kOhms
Datasheets
RCL061275K0FKEA
Vishay / Dale RCL061275K0FKEA
RCL Series, Thick Film, 75kOhms, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C