RCL061269R8FKEA
Mfr.Part #
RCL061269R8FKEA
Description
RES SMD 69.8 OHM 3/4W 1206 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 75
2
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±1%
Height :
660.4μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
500mW
Surface Mount :
yes
Resistance :
69.8Ohm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Feature :
Automotive AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
75V
Datasheets
RCL061269R8FKEA
Vishay / Dale RCL061269R8FKEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCL Series, Thick Film, 69.8Ohm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C