RCL06125R36FKEA
Mfr.Part #
RCL06125R36FKEA
Description
RES SMD 5.36 OHM 3/4W 1206 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
Max Operating Temperature :
155°C
10 Weeks
Width :
3.2004mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
1.6002mm
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Supplier Device Package :
Resistance :
5.36Ohms
Power Rating :
500mW
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
75V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
RCL06125R36FKEA
Vishay / Dale RCL06125R36FKEA
RCL Series, Thick Film, 5.36Ohms, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C