RCL06124R02FKEA
Mfr.Part #
RCL06124R02FKEA
Description
RES SMD 4.02 OHM 3/4W 1206 WIDE
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
1.6002mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
Voltage - Rated :
75V
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
155°C
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
4.02Ohms
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
Supplier Device Package :
Composition :
Thick Film
Width :
3.2004mm
Datasheets
RCL06124R02FKEA
Vishay / Dale RCL06124R02FKEA
RCL Series, Thick Film, 4.02Ohms, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C