RCL06123R24FKEA
Mfr.Part #
RCL06123R24FKEA
Description
RES SMD 3.24 OHM 3/4W 1206 WIDE
Max Operating Temperature :
155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
3.24Ohms
Length :
1.6002mm
Tolerance :
±1%
Power Rating :
500mW
Width :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
Datasheets
RCL06123R24FKEA
Vishay / Dale RCL06123R24FKEA
RCL Series, Thick Film, 3.24Ohms, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C