RCL061239K0FKEA
Mfr.Part #
RCL061239K0FKEA
Description
RES SMD 39K OHM 3/4W 1206 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
75V
2
Supplier Device Package :
Resistance :
39kOhms
Feature :
Automotive AEC-Q200
Width :
3.2004mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
660.4μm
Max Operating Temperature :
155°C
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
1.6002mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
RCL061239K0FKEA
Vishay / Dale RCL061239K0FKEA
RCL Series, Thick Film, 39kOhms, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C