RCL06122R15FKEA
Mfr.Part #
RCL06122R15FKEA
Description
RES SMD 2.15 OHM 3/4W 1206 WIDE
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
Resistance :
2.15Ohms
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
75V
Length :
1.6002mm
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
3.2004mm
Datasheets
RCL06122R15FKEA
Vishay / Dale RCL06122R15FKEA
RCL Series, Thick Film, 2.15Ohms, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C