RCL06122K55FKEA
Mfr.Part #
RCL06122K55FKEA
Description
RES SMD 2.55K OHM 3/4W 1206 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR
10 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
500mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
2
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Resistance :
2.55kOhm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 75
Tolerance :
±1%
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
75V
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RCL06122K55FKEA
Vishay / Dale RCL06122K55FKEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCL Series, Thick Film, 2.55kOhm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C