RCL06122K05FKEA
Mfr.Part #
RCL06122K05FKEA
Description
RES SMD 2.05K OHM 3/4W 1206 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Voltage - Rated :
75V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Resistance :
2.05kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±1%
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 75
Max Power Dissipation :
500mW
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
Power Rating :
500mW
Composition :
Thick Film
Pbfree Code :
yes
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
RCL
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RCL06122K05FKEA
Vishay / Dale RCL06122K05FKEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCL Series, Thick Film, 2.05kOhm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C