RCL061222K0JNEA
Mfr.Part #
RCL061222K0JNEA
Description
RES SMD 22K OHM 3/4W 1206 WIDE
Stock
251
In Stock :
251
660.4μm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Published :
2016
Max Power Dissipation :
500mW
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Resistance :
22kOhm
Case Code (Imperial) :
1206
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
75V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 75
Tolerance :
±5%
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Weight :
13.210878mg
RCL
Construction :
RECTANGULAR
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
500mW
Datasheets
RCL061222K0JNEA
Vishay / Dale RCL061222K0JNEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCL Series, Thick Film, 22kOhm, 0.75W 3/4W, ±5%, -55°C~155°C