RCL06121K80JNEA
Mfr.Part #
RCL06121K80JNEA
Description
RES SMD 1.8K OHM 3/4W 1206 WIDE
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
500mW
Max Power Dissipation :
500mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Length :
1.6002mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
1.8kOhms
Tolerance :
±5%
Height :
660.4μm
Max Operating Temperature :
155°C
Voltage - Rated :
75V
Width :
3.2mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Datasheets
RCL06121K80JNEA
Vishay / Dale RCL06121K80JNEA
RCL Series, Thick Film, 1.8kOhms, 0.75W 3/4W, ±5%, -55°C~155°C