RCL06121K78FKEA
Mfr.Part #
RCL06121K78FKEA
Description
RES SMD 1.78K OHM 3/4W 1206 WIDE
Voltage - Rated :
75V
Case Code (Metric) :
Width :
3.2mm
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
Resistance :
1.78kOhms
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
1.6002mm
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
RCL06121K78FKEA
Vishay / Dale RCL06121K78FKEA
RCL Series, Thick Film, 1.78kOhms, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C