RCL0612196RFKEA
Mfr.Part #
RCL0612196RFKEA
Description
RES SMD 196 OHM 3/4W 1206 WIDE
Width :
3.2mm
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
75V
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
500mW
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Length :
1.6002mm
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
196Ohms
Datasheets
RCL0612196RFKEA
Vishay / Dale RCL0612196RFKEA
RCL Series, Thick Film, 196Ohms, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C