RCL0612187RFKEA
Mfr.Part #
RCL0612187RFKEA
Description
RES SMD 187 OHM 3/4W 1206 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
RCL
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Package / Case :
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
500mW
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
500mW
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 75
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
187Ohm
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
75V
Datasheets
RCL0612187RFKEA
Vishay / Dale RCL0612187RFKEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCL Series, Thick Film, 187Ohm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C