RCL0612180KJNEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCL0612180KJNEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Datasheet
Download
Description
RES SMD 180K OHM 3/4W 1206 WIDE
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Series :
RCL
Power Rating :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Thick Film
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
500mW
Voltage - Rated :
75V
Pbfree Code :
yes
Height :
660.4μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
180kOhm
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 75
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RCL0612180KJNEA
Vishay / Dale RCL0612180KJNEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCL Series, Thick Film, 180kOhm, 0.75W 3/4W, ±5%, -55°C~155°C