RCL0612105KFKEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCL0612105KFKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Datasheet
Download
Description
RES SMD 105K OHM 3/4W 1206 WIDE
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
1.6002mm
Composition :
Thick Film
Width :
3.2004mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
660.4μm
Package / Case :
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Power Rating :
500mW
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
105kOhms
Voltage - Rated :
75V
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Series :
RCL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
155°C
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
RCL0612105KFKEA
Vishay / Dale RCL0612105KFKEA
RCL Series, Thick Film, 105kOhms, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C