RCL04068K20JNEA
Mfr.Part #
RCL04068K20JNEA
Description
RES SMD 8.2K OHM 1/4W 0604 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Resistance :
8.2kOhm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.063W 1.00mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.018 0.45mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Chip
Working Voltage :
50V
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
RCL04068K20JNEA
Vishay / Dale RCL04068K20JNEA
FIXED RESISTOR RCL Series, Thick Film, 8.2kOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C