RCL040662R0FKEA
Mfr.Part #
RCL040662R0FKEA
Description
RES SMD 62 OHM 1/4W 0604 WIDE
Tolerance :
±1%
Series :
RCL
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
990.6μm
Height Seated (Max) :
0.018 0.45mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.039Lx0.063W 1.00mmx1.60mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Composition :
Thick Film
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
250mW
Width :
1.6002mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
2
Supplier Device Package :
Resistance :
62Ohms
Datasheets
RCL040662R0FKEA
Vishay / Dale RCL040662R0FKEA
RCL Series, Thick Film, 62Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C