RCL040662K0JNEA
Mfr.Part #
RCL040662K0JNEA
Description
RES SMD 62K OHM 1/4W 0604 WIDE
Tape and Reel (TR)
Width :
1.6002mm
Height Seated (Max) :
0.018 0.45mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Length :
990.6μm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Operating Temperature :
155°C
Resistance :
62kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.039Lx0.063W 1.00mmx1.60mm
Datasheets
RCL040662K0JNEA
Vishay / Dale RCL040662K0JNEA
RCL Series, Thick Film, 62kOhms, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C