RCL0406511KFKEA
Mfr.Part #
RCL0406511KFKEA
Description
RES SMD 511K OHM 1/4W 0604 WIDE
Working Voltage :
50V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
511kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.063W 1.00mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.018 0.45mm
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
RCL0406511KFKEA
Vishay / Dale RCL0406511KFKEA
FIXED RESISTOR RCL Series, Thick Film, 511kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C