RCL04063R48FKEA
Mfr.Part #
RCL04063R48FKEA
Description
RES SMD 3.48 OHM 1/4W 0604 WIDE
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.018 0.45mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
155°C
Width :
1.6002mm
Resistance :
3.48Ohms
Tolerance :
±1%
Tape and Reel (TR)
Length :
990.6μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.063W 1.00mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Supplier Device Package :
Datasheets
RCL04063R48FKEA
Vishay / Dale RCL04063R48FKEA
RCL Series, Thick Film, 3.48Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C