RCL04062R15FKEA
Mfr.Part #
RCL04062R15FKEA
Description
RES SMD 2.15 OHM 1/4W 0604 WIDE
Tolerance :
±1%
ROHS3 Compliant
Construction :
Chip
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
2.15Ohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.063W 1.00mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
1 (Unlimited)
Working Voltage :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.018 0.45mm
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RCL04062R15FKEA
Vishay / Dale RCL04062R15FKEA
FIXED RESISTOR RCL Series, Thick Film, 2.15Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C