RCL04062R10FKEA
Mfr.Part #
RCL04062R10FKEA
Description
RES SMD 2.1 OHM 1/4W 0604 WIDE
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Construction :
Chip
Working Voltage :
50V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Feature :
Automotive AEC-Q200
Reach Compliance Code :
Unknown
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.063W 1.00mmx1.60mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.018 0.45mm
Tolerance :
±1%
RCL
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
250mW
Case Code (Metric) :
Resistance :
2.1Ohm
Datasheets
RCL04062R10FKEA
Vishay / Dale RCL04062R10FKEA
FIXED RESISTOR RCL Series, Thick Film, 2.1Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C