RCL040627R0JNEA
Mfr.Part #
RCL040627R0JNEA
Description
RES SMD 27 OHM 1/4W 0604 WIDE
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.018 0.45mm
Construction :
Chip
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.063W 1.00mmx1.60mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistance :
27Ohm
RCL
Working Voltage :
50V
Datasheets
RCL040627R0JNEA
Vishay / Dale RCL040627R0JNEA
FIXED RESISTOR RCL Series, Thick Film, 27Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C