RCL040627K4FKEA
Mfr.Part #
RCL040627K4FKEA
Description
RES SMD 27.4K OHM 1/4W 0604 WIDE
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.063W 1.00mmx1.60mm
Tolerance :
±1%
Construction :
Chip
Resistance :
27.4kOhm
Working Voltage :
50V
Reach Compliance Code :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.018 0.45mm
Max Power Dissipation :
250mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RCL040627K4FKEA
Vishay / Dale RCL040627K4FKEA
FIXED RESISTOR RCL Series, Thick Film, 27.4kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C